ANA SAYFA
 

Lens
 

Faydalı Bilgiler
 

Renk Körlüğü
 

Protez Göz
 

Hakkımızda
 

Modellerimiz
 

Maazalarımız & Şubelerimiz
 

Fiyatlarımız
 

İletişim
 
ANA SAYFA

İNTERNETTEN  GÖZLÜK SİPARİŞLERİNİZ DE LİSTE FİYATINA % 30 İNDİRİM UYGULANACAKTIR.
HESAP NUMARALARIMIZ: ZİRAAT BANLKASI 6969061 - 5004
            PTT HESAP NO: 5421921
 
NOLU HESABIMIZA HAVELE  İLE 24 SAATTE ADRESİNİZE TESLİM.
 

Alttaki şekillerin içindeki sayıları okuyamıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz olabilir.

Renkli bir insan gözü retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür. Testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

 
 

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. Renk körlüğü, genellikle erkelerde görülen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah - beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde renk körlüğü görülür. Birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.

Renk Körlüğünün Nedenleri:
Renk körlüğünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak renk körlüğünün genetik geçişli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Ailesinde renk körlüğü olan bir kişinin renk körü olma ihtimali daha yüksektir. Bazı durumlarda  renk körlüğü, sinir sistemi hastalıklarına  bağlı olarak da oluşabilir. Kalıtsal renk körlüğünde ise görmede bir kayıp olmamaktadır.
 
Renk Körlüğünün Belirtileri:
Renk körlüğünün yaygın türü olan ve genellikle doğumdan itibaren oluşan kaltsal renk körlüğünde yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı, aynı biçimde algılanır ve ayrı renkler ancak yoğunluklarıyla ayırt edilebilir. Renk körlüğü günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmazsa da yaşam kalitesinde azalmaya yol açabilir. Özellikle renk körü olan kişiler , renklerle ilgili belirli işlerde çalışamayabilirler.

Kromojen Nedir?

Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir.

Kromojen Nasıl Çalışıyor?

Kromojen Haploskopik lensler, dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze değiştirerek rengin algılanmasını ve renk ayırımını sağlamaktadır. Birçok insan için renk algılama ve ayırımındaki gelişmeler çok dramatik olabilir; her rengin parlaklığı, doğru algıladıkların renkler de dahil daha zengin ve güçlü olabiliyor.

Kromojen Lenslerin Kullanım Amaçları:

  • Genel renk algılanmasını güçlendirmek
  • Renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak
  • Renklerin tonlarını ayrıştırmak
  • Renkleri isimlendirmek
  • Güvenliği artırmak (ör. trafik ve fren lambaları)

• Renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir.

Kromajen Lensler ve Okuma Zorlukları

Kromajen Lenslerin Haploskopik okuma zorlukları çeken hastalara da yardımcı olduğu gözlendi. Bu hastaların beynin "bağlantı devrelerinde" bir problem olduğuna inanılır. Beyin ile bağlantıya magnocellular pathway adı verilir ve çok fazla sinir hücreleri içerir. Bu sinirler göz ile beyin arasında bir yol izler; okuma zorluğu çeken insanlarda bu izlenen yol diğer normal insanlarınkinden farklı olduğuna inanılır.

Kromajen filtrelerin tekrar senkronize ederek ve seçerek bilgi yolu izleme hızını artırarak hastaların okuma, yazma, ve heceleme kabiliyetlerinde düzelme sağlıyor. Okuma programlarına dahil olan hastalarda bile Kromajen'nin sonuçları hızlandırdığını gözlemledik. Başka metodlar ile birlikte kullanıldığında Kromajen, hastanın potansiyelinin ortaya çıkarılmasında yardımcı oluyor. Bazı durumlarda Kromajen lensler ,dispraxia (sakarlık) ve migren hastalarınada yardımcı olabilmektedir. Kromajen Filtreleri hastalara ayrı ayrı verilmelidir. Çünkü, her hastanın ihtiyacı birbirilerinden farklıdır.

Kromojen Hastalık Teşhis Sistemi

Renk Görme Terapisi

Renk Görme terapisi için gelen her hastanın, iki gözü olması gerekmektedir. Çünkü, hasta renkli ekranı incelerken, renk filtresi dominant olmayan göz üzerine yerleştiriliyor. Dominant göz renkleri, her zaman gördüğü gibi görüyor ve dominant olmayan göz için, renk ayırımı çok dramatik bir şekilde değişiyor. Gözün farklı olması önemli değil. Filtreler: menekşe, portakal, sarı, yeşil, kırmızı, açık mavi ve koyu mavi tonlarında. Ekrandaki en iyi renkleri ortaya çıkaran filtreler, deneme yanılma yoluyla tespit ediliyor. İki yada üç renk diğer renk ayırımlarını daha ışınır hale getirebilir. Optimum filtre tespit edildikten sonra, uygun olan aynı renkteki yumuşak kontakt lens, göz içine yerleştirilir. Seçilebilecek üç değişik yoğunluk mevcut ve eğim çapı 5,6 dan 7 mm kadar değiştirilebilir. (Hiç bir lens, tam göz muayenesi olmadan denenmemelidir.) Hasta tolerans denemesi için, birkaç saatliğine gönderilir ve genel renk algılaması ve gözün lense karşı reaksiyonları ölçülür. Son olarak bir lens tespit edilir, renk ve eğilim gözlüğe uygunlanır. Rengi saklamak için, gözlük camları, aynalı yada yarı aynalı yapılır. Bu gözlükler, dışarda kullanmak için uygundur. Ancak, kromojen lensler, içerlerde de kullanılabilir. Genelde, hastalara plano lensler verilir ve normal gözlüklerinin üstüne takarlar. kromojen lensler için normal kontakt lens bakımları aynen geçerlidir. Ve her altı ayda yenilenmesi gerekmektedir. Bazı gözlük kullanan hastalar, iki gözü içinde  kromojen lens kullanmaya başlayabilir.

Renk körlüğü yada okuma zorluğu çeken hastalara uygun lensi belirlemek için, kromojen teşhis sisteminin oluşturduğu tüm değişik teşhis filtreleri ve 25 kontakt deneme lens seti gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda hastalara doktor kontrolünde lens reçetesi verilmektedir. Hiç bir lens, tam göz muayenesi olmadan denenmemelidir. Kromojen lensler için normal kontakt lens bakımları aynen geçerlidir. Bu lenslerin 6 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.

 

.
Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Telefon Numaraniz*
Baslik*
Mesajiniz*


.

ANA SAYFA Lens Faydalı Bilgiler Renk Körlüğü Protez Göz Hakkımızda Modellerimiz Maazalarımız & Şubelerimiz Fiyatlarımız İletişim


Sitemizi bugün 625 kullanici ziyaret etmistir.